Náš chov

                

Užitkový chov

Nad tím, zda pořídit také ovečky jsme odjakživa váhali. Pokaždé jsme ale došli k závěru, že mít kozy je prostě lepší…

V průběhu roku 2006 jsme však pronajali větší množství pozemků a to nás znovu postavilo před potřebu navýšit stádo… K rozhodnutí, že to budou ovce nás přiměla kapacita našeho zimního ustájení.. Důvod?? Ovečky se dají zimovat i venku.

Když jsme pořídili ovce, velmi rychle jsme zjistili, že pást ovce a kozy je obrovský rozdíl. Mezitím co se ovečky klidně pasou uprostřed louky, kozy stále kontrolují ohradu a hledají kudy ven v pevné víře, že za ohradníkem je tráva chutnější, voda lahodnější a sluníčko jasnější.. Koza vám zkrátka neodpustí sebemenší chybičku v hrazení.

Ovečky si sami nestříháme, jezdí k nám dva zkušení střihači ( Martin Foltýn a Igor Sikora) jsme moc spokojení. Dříve jsme stříhali na poli a elektřinu nám dodávala elektrocentrála. Teď když máme nový ovčín, stříháme při zavírání ovcí, na konci října až v polovině listopadu.

Připouštíme berany plemene Suffolk a Texel, abychom měli kvalitní jatečná jehňata. Ovce jsme dříve když jsme ještě zimovali venku bahnili v květnu, teď bahníme v ovčíně od ledna do dubna

Fotogalerie ovce

 

Plemenný chov

V roce 2012 jsme zrušili chov koz a rozhodli se, že začneme s čistokrevným chovem ovcí Suffolk. Prvních 6 oveček jsme si dovezli v říjnu 2012 z ekofarmy Kosařův mlýn a na podzim 2013 jsme si přivezli 103 oveček z Opatova.

Vstoupili jsme do kontroly užitkovosti a v listopadu 2013 nechali připustit prvních 12 oveček.

V dubnu 2014 se narodila naše první čistokrevná jehňátka. Máme jednoho plemenného beránka a 13 oveček)

V roce 2015 jsme uchovnili 13 plemenných beránků,

2016 - uchovněno 26 plemenných beránků,

2017 - zatím uchovněno 9 plemenných beránků Stratisla sea Bird (špatně jsme připustili a polovina ovcí nebyla nakrytá), dalších 5 ks linie Harrison kteří se narodili až v dubnu máme připraveno na trh do Bludovic

Seznam plemenných beranů

 

 

Fotogalerie plemenné ovce

Farma Vidče | 756 53 Vidče 199 | mobil : 731 168 760 Farma Vidče © 2015 | Všechna práva vyhrazena